Rutin i mängder klart

2023-08-09 16:09

Vi är nu inne i andra veckan i augusti och laguppställningen har än så länge ekat tom, fram tills idag. Vi kan nämligen presentera de 6 första förlängningarna i form av 5 utespelare och en målvakt!

 

Följande spelare har bestämt sig för att fortsätta representera Solna under säsongen 23/24:

 

                                        GP    GAA   SVS

MV Albert Hobohm        10     4.69   .871

 

                                       GP    G     A    TP   PIM

D    Emil Andersson        19     1     2     3      16

 

                                        GP    G     A     TP   PIM

F     Aki Virtanen              13    7     15    22    50

F     Dennis Allingmon     14    1      6      7      2

F     Ville Virtanen            15    7      7     14    12

F     Victor Jacobs            14    8     12    20     4

 

 

Dessa 6 spelare är alla, bortsett från målvakt Albert Hobohm, väldigt rutinerade i Solna dressen där de är inne på år: 7, 8, 8, 8 och 10 i rad. Hobohm gör sin andra säsong i kassen. Tillsammans kan de 6 stoltsera med 744 spelade grundseriematcher och över 800 gjorda poäng. Tilläggas ska att snittåldern på dessa 6 spelare är 30,83 år vilket knappast kan klassas som unga och sprudliga förlängningar utan mer rutin, stela leder och en del tyngd.

 

Vi hoppas dock att poängproduktionen ska fortsätta i samma tempo och att publiken på Ritorp även i vinter ska få höra: "Mål: Virtanen, Assist: Virtanen, Jacobs" och få njuta av se både Emil och Dennis spela +/-.

 

Sportchef Virtanen har ännu inte uttalat sig kring förlängningarna men vi utgår från att tystnad betyder att han är nöjd.

 

Fortsätt hålla utkik framöver då fler förlängningar är i antågande.

Nyhetsarkiv

Solna webshop
Hockey Gear
Bauer
Arbetsbyxor
Pro kakel